Home INFO ОВИЕ АВТОМОБИЛИ ИТНО СЕ ПОВЛЕКУВААТ ОД ПАЗАРОТ!

ОВИЕ АВТОМОБИЛИ ИТНО СЕ ПОВЛЕКУВААТ ОД ПАЗАРОТ!

реклама:G Natural

Tesla објави дека повлекува речиси 200.000 автомобили во Соединетите држави бидејќи камерата не работи кога менувачот ќе се префрли во рикверц.

Според извештаите, моделите Y, S и X од минатата година се повлекуваат и сите се опремени со компјутерот „Full self-driving“ 4.0, пренесува Associated Press.

Компанијата вели во документите објавени од американската Национална управа за безбедност на автопатиштата дека софтверската нестабилност може да ја спречи камерата да ја прикажува областа зад автомобилот кога е во рикверц, зголемувајќи го ризикот од судар.

Од Тесла изјавија дека нема извештаи за несреќи или повредени поради ова и дека проблемот е решен со онлајн ажурирање на софтверот.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------