Home INFO Победете го дождот, облаците и мракот: Есента не мора да биде тажна

Победете го дождот, облаците и мракот: Есента не мора да биде тажна

реклама:Велигден со Стаф

Веројатно сте слушнале од некој што не сака да падне во депресија поради дожд и облачно, па се чувствува рамнодушно.

Овие луѓе би сакале да спијат до пролет и првите сончеви денови.

– Фактот дека во есента сме полошо, тоа е сосема нормална телесна реакција при недостаток на светлина. Во време кога деновите стануваат пократки и небото е облачно, многу луѓе се борат со чувство на меланхолија и незадоволство, но тоа не е причина за загриженост – објаснува психологот Ирина Вернер, и додава дека многу луѓе страдаат од привремена меланхолија во есен. Тоа е дел од животот, не депресија во медицинска смисла.

esen 4

Според истражувањето, под влијание на светло телото произведува хормон на среќата ендорфин, што доведува до подобрување на расположението.

Оние кои страдаат од есенската меланхолија се препорачува да се изложат на дневна светлина што повеќе.

– Во текот на зимата редовно вежбајте, вежбање бидејќи го стимулира лачењето на неколку хормони антидепресиви. Вежбата ќе го ублажи стресот, ќе го забрза вашиот метаболизам и ќе ја вратаи насмевката, вели Ирена.

esen 2

Истражувањата покажуваат дека за меланхолијата помага ако во животниот простор ставите цвеќе, завеси и теписи во жолта портокалова или црвена боја кои поттикнуваат на акција и оптимизам.

 

– Ако страдате од сезонска меланхолија, излезете со пријател и одвојте време за себе. Сето ова, ќе ви помогне да се чувствувате подобро. И, се разбира, не заборавајте да се смеете, тоа секогаш го подобрува расположението – советува психологот.

esen 1

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------