Home INFO Познат невролог советува: Кога сте тажни слушајте ги овие песни!

Познат невролог советува: Кога сте тажни слушајте ги овие песни!

реклама:G Natural

Со цел да ја открие формулата за хит што најдобро го поправа расположението, когнитивниот научник доктор Џејкоб Џолиј го спровел истражувањето меѓу 2 000 луѓе. Резултатот покажал дека дека формулата за хит-песна е составена од брзо темпо, скала во дур и ведри стихови.

– Моето истражување го докажа она што го претпоставувавме, сите хитови за добро расположение имаат слични карактеристики и малку побрз ритам од просечните поп-песни, изјавил истражувачот за Хафингтон пост.

На второ место е АББА со „ Dancing queen“, на третото место се нашле Бич бојс со „The good vibrations “, а „Uptown Girl“ на Били Џоел се нашла на четврто место.

Погледнете ја плеј листата и проверете како овие песни влијаат кај вас.

9.  Katrina & The Waves – Walking on Sunshine

8.  Gloria Gaynor – I Will Survive

7. Jon Bon Jovi – Living on a Prayer

6. Cyndi Lauper – Girls Just Wanna Have Fun

5.  The Monkees – I’m A Believer

4. Billie Joel – Uptown Girl

3. The Beach Boys – Good Vibrations

2. Abba – Dancing Queen

  1. Queen – Don’t Stop Me Now

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------