Home INFO Синдромот „скршено срце“ може да спаси живот

Синдромот „скршено срце“ може да спаси живот

реклама:G Natural

Болката која се чувствува во градите откако ќе се загуби саканата личност, се нарекува синдром на скршено срце.

До скоро се мислеше дека овој тип на болка е штетен и може да предизика срцев удар, но новите истражувања покажаа дека овој синдром сепак има заштитна улога.

Само околу два проценти од луѓето кои што доживеале срцев удар, пателе од синдромот на скршено срце, кој во медицината е попознат како Takotsubo кардиомиопатија.

Лицата кои изгубиле сакана личност имаат симптоми слични на срцев удар, а нивното срце на снимки почнува да личи на балон.

Овој синдром го спречува лачењето на преголемо количество адрналин кој влијае на срцето, а научници од Лондон тврдат дека срцата на овие луѓе се опоравуваат за неколку дена по доживеаниот стрес.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------