Home INFO Сос за салата кој ги топи масните наслаги

Сос за салата кој ги топи масните наслаги

реклама:G Natural

Состојки:

2 чешниња лук
2 парчиња ѓумбир
Сок од еден лимон
½ шолја маслиново масло

Подготовка:

Ситно исецкајте го лукот. Ситно изрендајте ги парчињата ѓумбир, па заедно со лукот ставете ги во сад. Додадете го лимоновиот сок и маслиновото масло.
Се заедно добро измешајте и прелијте врз салатата.

Совет:
Остатокот од добиената количина од преливот за салата прелијте го во стаклено шише и сместете го во фрижидер.

Забелешка:
Овој прелив изобилува со витамин Ц, па освен за топење на маснотиите, се користи и за подобрување на циркулацијата како и за чистење на токсините од организмот. Делува и како природен антибиотик.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------