Home INFO УЕФА ги одложи баражите за ЕП, Македонија – Косово во септември

УЕФА ги одложи баражите за ЕП, Македонија – Косово во септември

реклама:G Natural

На денешната видео конференција меѓу претставниците на УЕФА и генералните секретари на националните фудбалски асоцијации донесена е одлука за поместување на бараж натпреварите за пласман на Евро 2021.

Полуфиналните натпревари меѓу кои е и соочувањето Македонија – Косово ќе се играат на трети септември, а финалето кое воедно е и директен дуел за настап на континенталниот шампионат е закажано за осми септември.

Претходно овие натпревари веќе беа на два пати откажани. Првиот термин беше на 26 март, а поради пандемијата тие беа презакажани за 4 јуни, но со оглед на фактот дека ситуацијата се уште не е под контрола УЕФА во договор со националните асоцијации го договори новиот датум.

Во текот на денот се очекува официјална потврда на оваа одлука како и договорот како да се заокружи сезоната во клупските натпреварувања кои се под јуриздикција на УЕФА.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------