Home INFO Вкусно Бадниково лебче (рецепт)

Вкусно Бадниково лебче (рецепт)

реклама:G Natural

Состојки

250 мл млака вода
1 квасец
50 мл маслиново масло
1 лажичка сол
пола лажичка шеќер
1 лажичка сусам
1 лажичка буковец
1 лажичка оригано
1 лажичка семки од сончоглед
1 лажичка семки од тиква
1 лажичка ленено семе
1 лажичка афион
500 гр брашно
1 лажица палента

Подготовка

Од горе наведените состојки се замесува меко тесто понамеко и се остава да кисни 20 минути. Потоа пак се размесува, се прави векна, киснe уште 15 минути и се печи на 180 степени.

По желба од тестото може да се направат топчиња 7-8 и во едно од нив да се стави паричка за бадниковата вечер.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------