Home INFO Затоа свири за мене, свири ми брате Ферусе: Почина легендарниот македонски музичар

Затоа свири за мене, свири ми брате Ферусе: Почина легендарниот македонски музичар

реклама:Лето во Банско

По кратко боледување, вчера на 72 години почина музичката легенда Ферус Мустафов.

Ферус имал мозочен удар на 26 април годинава и оттогаш беше во болницата 8 ми Септрмври.

Мустафов е роден во Штип во ромско семејство на музичари. Неговата професионална кариера започнала на седумнаесетгодишна возраст, додека студирал виолина и кларинет.

Ќе биде погребан во Штип.

На социјалните мрежи веќе се објавуваат последни поздрави до покојниот Ферус.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------