Home INFO Завршува продолженото лето, од следната недела дождови и многу пониски температури

Завршува продолженото лето, од следната недела дождови и многу пониски температури

реклама:Лето во Банско

Од средината на овој месец од Арктикот кон централните предели од континентот ќе се спушти многу студен воздух кој на многу места ќе ги донесе првите врнежи од снег, објави Метеоаларм.

Тоа значи дека температурите драстично ќе се намалат и ќе бидат значително под просекот за овој период од годината.

На летото кое владее во поголем дел од континентот му доаѓа крајот, бидејќи овој студен бран ќе се спушти и до Балканскиот Полуостров.

Регионално, во текот на следната седмица се очекува многу повеќе врнежи, а покрај ова ќе има и голем пад на температурите.

Во Македонија промена на времето ќе има од самиот почеток на следната седмица.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------