Home ШОУ БИЗз Extra Exclusive Знаете ли како Лепа Брена го добила своето уметничко име?! Што значи...

Знаете ли како Лепа Брена го добила своето уметничко име?! Што значи БРЕНА?

реклама:G Natural

Во документарните емисии за Лепа Брена и нејзиниот „Слатки грех“ и нивната кариера во еден дел Брена открива нешто што малкумина знаат, а тоа е како го добила надимакот Лепа Брена.

Имено Фахрета како што и е нејзиното право име посочила дека името БРЕНА и го дал нејзиниот тренер по кошарка во 1975 година, кој имал проблем да ја бодри со нејзиното вистинко име па ја завикал БРЕНА која што во босна значело убава девојка.

Додека целосното уметничко име Лепа Брена и го смислил познатиот водител Минимакс кој во неговото шоу и при првото гостување на Брена во 1981 и го додал ЛЕПА… и другото е историја.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------