Home INFO Зошто не смеете да спиете со мокра коса

Зошто не смеете да спиете со мокра коса

реклама:G Natural

Сигурни сме дека ова го применувате како правило, но дали сте се запрашале зошто не треба да се спие со мокра коса?

Некои би рекле дека тоа е затоа што влажноста ја лади главата и може да предизвика главоболки следниот ден. Ова, секако е точно.

Но, од друга страна, мократа коса е слаба и нежна. Доколку преспиете со коса завиткана во крпа или со мокра коса директно на перница, во текот на ноќта додека да се исуши, ризикувате да ја истегнете, а со тоа да ја направите и кршлива и тенка.

Штетите нема да се видат по првото спиење со мокра коса, но не дозволувајте тоа да ви стане навика.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------