Home INFO 24 неверојатно вознемирувачки факти за кои ќе посакате да не сте ги...

24 неверојатно вознемирувачки факти за кои ќе посакате да не сте ги прочитале

реклама:G Natural

Постојат многу податоци кои не мора да ги знаете, а ова е една од нив!

Доколку сепак решите да ги прочитате, ние ве убедуваме дека со други очи ќе ја гледате пастата за заби, вашата чаша за кафе или левичарите.

Сигурно сте подготвени?

Уживајте:

1. Старите Римјани користеле смрдливи мозоци од глувци како паста за заби.

2. Кај Ескимите постои следниот обичај: Кога бебето ќе се разболи, неговата мајка ги цица мрсулите од неговиот нос.

3. Според регулацијата на американската администрација за храна и лекови, дозволени се 10 инсекти и до 35 мушички во 200 грама суво грозје.

4. Исто така, дозволени се 150 делови од бубачки и 5 влакна од клодари во 450 грама путер од кикирики.

5. Некои видови пеперутки пијат крв.

6. На масата, кујната, мобилниот телефон и менито во ресторан имаат повеќе бактерии отколку ВЦ шолјата.

7. Според истражувањата на Универзитетот во Аризона, 20 отсто од шолјите за кафе содржат фекални материи.

8. Лондонската школа за хигиена и тропска медицина објави истражување според кое 16 отсто од мобилните телефони имаат измет на себе.

9. Бебето коала го јаде изметот од својата мајка.

10. Кога сме кај изметот, можеби треба да размислите за тоа која тоалетна хартија ја користите. Фекалиите можат да пробијат и до 10 слоеви хартија со која се бришете.

11. Според ФДА, просечен човек јаде 450 грама инсекти годишно.

12. Ви се потат стапалата? Дали сте знаеле дека стапалата можат да излачат до 20 литри течност годишно?

13. Кога мирисате нешто, молекулите од тој објект всушност се лепат за внатрешната страна од вашиот нос.

14. Поголеми се шансите да умрете на пат да купите лото ливче, отколку да освоите премија.

15. Повеќе од 40 илјади паразити и околу 250 видови бактерии можат да се разменат преку бакнеж.

16. Многу од работите кои лекарите ги знаат за хипотермија доаѓаат од нацистичките експерименти на луѓето.

17. Машките пилиња најчесто се убиваат, бидејќи петлите не се вкусни како кокошките.

18. Околу 2.500 левичари умираат секоја година како последица од користење опрема која е дизајнирана за деснаци.

19. Машината за лед во рестораните никогаш не се чисти.

20. Во текот на Втората светска војна, американски авион се срушил на јапонски остров. Во него имало 9 војници кои веднаш биле заробени и изедени. Единствениот кој успеал да се спаси бил Џорџ Буш постариот.

21. Просечен душек двојно ја зголемува својата тежина во рок од 10 години, како последица од валканост и изметот на бубачките.

22. Кога лавот ќе го преземе „престолот“, тој ги убива сите наследници на претходникот.

23. Во Америка има повеќе напуштени куќи отколку бездомници.

24. На Монт Еверест има повеќе од 200 лешеви и тие се користат како патокази.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------