Home INFO Еве како сами да направите ликер од ореви

Еве како сами да направите ликер од ореви

реклама:G Natural

Состојки:

40 млади оревчиња
300 г. кафеав шеќер
1 литар домашна ракија

Подготовка:

1. Младите оревчиња избоцкајте ги со чепкалка за заби на 2-3 места.
2. Ставете ги во голема стаклена тегла, каде ќе го додадете и шеќерот.
3. Затворете ја теглата и оставете ја на сонце 40 дена.
4. Потоа во теглата додајте ја ракијата и размешајте да се стопи шеќерот.
5. Процедете и ликерот складирајте го во стаклени шишиња.
6. Се пие по потреба, а се препорачува на луѓе кои имаат проблем со тироидеата бидејќи ликерот е богат со јод.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------