Home INFO Еве зошто децата родени во ноември се посебни!

Еве зошто децата родени во ноември се посебни!

реклама:G Natural

Секое дете само по себе е неодоливо и посебно, а во продолжение ви откриванме неколку заеднички карактеристики на оние родени во месец ноември.

1. Покрупни бебиња

Истражување од Харвард покажува дека децата родени во постудените месеци се подолги при раѓање, потешки и повисоки до седумгодишна возраст.

2. Добри спортисти

Истражување за спортски способности на училишни деца откри дека оние родени во ноември често се 10 до 15 проценти подобри од нивните врсници на спортските тестирања.

3. Порано одат во кревет

Истражување покажа дека децата родени на пролет и во лето генерално одат подоцна во кревет за разлика од децата родени на есен и во зима. Науката вели дека децата родени во ноември не се ноќни птици како нивните врсници родени на пролет.

4. Имаат тенденција да бидат леваци

Според истражување направено од Универзитетот во Виена, бебињата родени од ноември до јануари имаат тенденција да бидат леваци.

5. Имаат помал ризик од некои болести

Истражување во Британија покажува дека луѓето кои слават родендени во ноември имаат помал ризик да развијат автоимуни болести, како и мултиплекс склероза. Тоа се поврзува со нивото на витаминот Д во бременоста, при што идните мајки се изложени на сонце во летниот период.

6. Живеат подолго

Според истражување на Универзитетот во Чикаго, децата родени во ова време од годината најчесто го доживуваат нивниот стоти родендени, за разлика од родените во другите месеци.

Науката докажува дека децата родени во ноември се поразлични од децата родени во другите месеци.

Со тоа се согласува и неврохирургот Расел Фостер од Универзитетот во Оксфорд, кој вели:

„Колку долго ќе живеете, колку висок ќе бидете, како ќе ви оди на училиште, каква ќе биде вашата тежина како возрасен, дали ќе развиете одредени болести зависи и од месецот во кој ќе се родите“.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------