Home INFO „iOS 17“ е достапен за корисниците на „iPhone“: Еве ги новите функции...

„iOS 17“ е достапен за корисниците на „iPhone“: Еве ги новите функции што ги носи

реклама:G Natural

Откако беше во бета верзија цело лето, „iOS 17“ конечно беше испорачан во стабилно издание на поддржаните „iPhone“ модели вчера.

Предуслов за надградбата на „iOS 17“ е уредите да користат „Apple A12 Bionic“ чип или понов. Значи, „iOS 17“, за жал, нема да доаѓа кај „iPhone 8“, „iPhone 8 Plus“ и „iPhone X“. Постарите паметни телефони подобни за надградба на „iOS 17“ вклучуваат „iPhone XR“, „iPhone XS“, „iPhone XS Max“ и втората генерација на iPhone „SE“.

Списокот на „iPhone“ модели кои го добија ажурирањето на iOS 17 изгледа вака:

Новата верзија на оперативниот систем со себе носи многу нови функции, вклучувајќи „Check In“,„NameDrop“, Контакт постери итн. „Check In“ е нова безбедносна карактеристика која ќе им помогне на семејствата при нивните патувања. „NameDrop“ е нова функција што ја користите кога сакате да споделите информации за контакт со некого. Контакт постери е нов приспособлив екран за повици, кој ви овозможува да менувате различни визуелни компоненти за време на дојдовен повик.

Дополнително, „Apple Maps“ конечно добива поддршка за офлајн мапи. „SharePlay“ сега може да споделува пренос на два уреди истовремено. „Safari“ носи уште поголема заштита за приватно прелистување.

Наместо претходното „Hey Siri“, корисниците можат само да кажат „Siri“ и таа ќе се појави. Апликацијата „Health“ има нов сет на функции за ментално здравје, а „Apple Music“ воведува плејлисти за соработка во кои можете да уживате со вашите пријатели. „SharePlay“ сега може да споделува пренос на два уреди истовремено.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------