Home INFO Колку чини едно пиво во Катар?

Колку чини едно пиво во Катар?

реклама:Лето во Банско

Непосредно пред стартот на Светското првенств, Катар, земјата домаќин донесе одлука да забрани продажба на пиво на стадионите.

Продажбата на алкохол е крајно ограничена оваа арапската земја, но се веруваше дека навивачите на стадионите ќе добијат дозвола да пијат алкохол.

Сепак Катар ги смени договорените правила и тоа на два дена пред стартот, предизвикувајќи бес кај спонзорот на ФИФА, „Бадвајзер“.

Сега на осумте мундијалски стадиони ќе може да се нарача само „Бад зиро“, односно безалкохолно пиво, а во „фан центрите“ ќе има дозволено точење алкохол, само во вечерните часови.

Цената на едно пиво изнесува 12 евра!

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------