Home INFO Леќа со зеленчук – чинија полна здравје

Леќа со зеленчук – чинија полна здравје

реклама:G Natural

Состојки:

1 шолја леќа
1 шолја замрзната пченка
1 голем компир, исечкан на мали парчиња
4 моркови, исечкани
1 исечкан кромид
2 стапчиња целер, исечкан
1 шолја грашок
1 ½ шолја доматно пире
1 коцка од зеленчук (разматена во 3 шолји вода)
Маслиново масло
Сол, бибер и црвен пипер

Подготовка:

Загрејте за тавата на среден оган. Потоа додадете го кромидот, морковите и компирот и гответе додека кромидот не стане проѕирен. Посолете и ставете бибер и црвен пипер по вкус. Потоа додадете ја супата од зеленчук, пченката, грашокот и леќата и доматното пире.

Гответе на тивок оган се додека леќата не биде готова.

Добар апетит!

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------