Home INFO Научник по 50 години трагање успеал да ги сними златните мајмуни (видео)

Научник по 50 години трагање успеал да ги сними златните мајмуни (видео)

реклама:G Natural

Златните мајмуни (Rhinopithecus roxellana) се многу редок вид на мајмуни.

Тие имаат плава кожа и нос а се нарекуваат мајстори на комуникацијата, затоа што се способни да испуштаат звуци без притоа да ја движат устата.

Научникот Дејвид Атенборо цели 50 години трагал по овој вид.

Конечно успеал да ги пронајде и документира во својот документарец насловен како „Седум света, една планета“.

Овие ретки животни кои живеат во снежните планини во Кина.

Погледнете како изгледаат!

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------