Home INFO Оваа намирница наутро ќе ве разбуди подобро и од кафе

Оваа намирница наутро ќе ве разбуди подобро и од кафе

реклама:G Natural

Глобална навика е да се пие кафе наутро, со цел подобро да се разбудиме.

Обидете се бар еден ден да ја промените оваа навика и денот да го започнете со јаболко.

Будењето со кафе зависи од количината на кофеинот, а јаболкото му ја дава на телото енергијата потребна заради природниот шеќер фруктоза и не остава негативни последици врз организмот, тврдат експертите.

Јаболкото е добро и поради фактот што не му паѓа тешко на стомакот, што не е случај со кафето, а исто така не влијае на притисокот.
Кофеинот во кафето веројатно ќе има подобар ефект при самото будење, но придобивките од јаболката не треба да се запоставуваат.

Јаболкото е богато со витамините А, Б и Ц, но и со пектинот, кој во организмот ги апсорбира водата и отровите.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------