Home INFO Не ја фрлајте кората од мандарина – ќе ве спаси од кашлица...

Не ја фрлајте кората од мандарина – ќе ве спаси од кашлица и болести

реклама:G Natural

Ако ве мачи главоболка или кашлица, а дома имате непрскани мандарини, од нивната кора можете да направите одличен лек.

Еве што треба да направите ако сакате да ја искористите кората од мандарина како лек:

– Сомелете 50 грама кора од мандарина и ставете ја смесата во тегла.

– Мелената кора прелијте ја со чаша вотка или 40% алкохол.

– Тегличката добро затворете ја и оставете ја да отстои една недела на темно место.

– Јадете по една лажица после јадењето, а после тоа јадете една лажица мед.

А, ова се останатите причини поради кои мандарините се супер:

Со мандарините постигнувате витамински оптимум, затоа што во 100 грама мандарини има 30 милиграми витамин Ц. Ова овошје има мала енергетска вредност, а исто така е богато со влакна кои го подобруваат метаболизмот и варењето на храната.

Мандарините се добри за видот и за кожата, а исто така се покажаа како добар антиоксиданс. Можете да ги конзумирате со јаболки, крушки или костенесто овошје.

Доколку сте вешти во кујната, можете да направите и сос од мандарини, кои ќе го послужите со дивеч или како дресинг за салата.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------