Home INFO Неверојатен дијамант пронајден во Сибир (вдиео)

Неверојатен дијамант пронајден во Сибир (вдиео)

реклама:G Natural

Можете ли да замислете дијамант кој во себе има друг дијамант кој слободно се движи?
Токму таков примерок бил пронајден во Сибир.

Ова е прв скапоцен камен од овој вид во историјата, досега не е пронајдено ништо слично.

Староста на дијамантот се проценува на околу 800 милиони години. Тежи 0,122 грама и има величина 4,8×4,9×2,8 mm.

Руските научници сметаат дека прво бил формиран внатрешниот дијамант, а дека надворешниот дел се појавил подоцна.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------