Home INFO Оваа храна помага во намалување на анксиозноста

Оваа храна помага во намалување на анксиозноста

реклама:G Natural

Анксиозноста, особено изминатава година е многу чест проблем кај луѓето.

Анксиозност е нарушување што се дефинира како чувство на непријатност, напнатост, вознемиреност, голем стрес, паника, страв и лошо претчувство.

Таа најчесто се третира со медикаменти, но постојат неколку други стратегии што можете да ги користите за да ги намалите нејзините симптоми.

Со физичка активност, преку техники на дишење, но и храната што ја јадете и тоа ќе влијае назначително влијае на состојбата на вашиот мозок.

Прочитајте кои намирници ќе ви помогнат да ја контролирате вашата вознемиреност.

Лосос
Лососот содржи хранливи материи одлични за здравјето на мозокот, како што се витамин Д, омега-3 масни киселини, еикозапентаеноична киселина и докозахексаеноична киселина. Тие ги регулираат нивото на допамин и серотонин во организмот, кои можат да имаат смирувачки и релаксирачки својства. Исто така, истражувањата покажуваат дека масните киселини ги намалуваат воспалителните процеси и спречуваат какви било дисфункции на мозочните клетки што доведуваат до нарушувања како што е анксиозноста. Јадењето лосос неколку пати неделно е ефикаснo во намалување на стресот и вознемиреноста.

Црно чоколадо
Црното чоколадо во вашата исхрана може да биде одлична алатка за намалување на анксиозноста. Содржи флаваноли – антиоксиданти кои ги подобруваат мозочните функции и протокот на крв во мозокот, а тоа доведува до намалување на анксиозноста. Истражувањата покажуваат дека кај оние кои јадат 40 грама црно чоколадо на ден во период од две недели, нивото на хормоните на стрес поврзани со анксиозноста значително се намалиле.

Зелен чај
Зелениот чај содржи аминокиселина која позитивно влијае на здравјето на мозокот и ја намалува анксиозноста. Покрај тоа, содржи антиоксиданти кои го подобруваат здравјето на мозокот.

Камилица
Камилицата содржи високо ниво на антиоксиданти кои ги намалуваат воспалителните процеси во организмот, а со тоа и вознемиреноста. Без разлика дали станува збор за чај од камилица или екстракт од камилица, таа помага да се намалат симптомите на депресија и анксиозност.

Куркума
Куркумата е зачин кој содржи куркумин што е одговорен за здравјето на мозокот и за регулирање на анксиозните нарушувања. Може да го подигне нивото на омега-3 масни киселини, што му помага на мозокот да се смири.

Јогурт
Ако страдате од вознемиреност, задолжително внесете јогурт во вашата исхрана. Тој е полн со пробиотици, здрави бактерии кои влијаат на менталното здравје со инхибиција на слободните радикали и невротоксини, кои може да го оштетат нервното ткиво во мозокот и да доведат до вознемиреност. Исто така, со редовно пиење 125 милилитри јогурт двапати на ден во текот на еден месец, вашиот мозок може подобро да ги контролира емоциите и стимулите што можат да бидат поврзани со анксиозноста.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------