Home INFO Проверете: Колку километри може да извозите на резерва, во зависност од марката...

Проверете: Колку километри може да извозите на резерва, во зависност од марката автомобил

реклама:G Natural

Кога ќе ви се запали ламбичката за гориво, време е да размислите каде ќе наполните гориво наскоро. За да го одржите сигурното и безбедно возење, може да го примените правилото од 10 проценти, односно да полните гориво кога ќе ви останат околу 10 проценти од капацитетот на резервоарот. Ова е добар начин да се обезбеди доволно време за да стигнете до најблиската бензинска пумпа и да го избегне теризикот од возење со речиси празен резервоар. На пример, ако имате резервоар од 60 литри, тоа значи дека треба да наполните гориво кога ќе ви останат околу шест литри.
Што да направите кога ќе се вклучи ламбичката

Кога ќе се запали светлото на резервоарот, избегнувајте долго возење и најдете бензинска пумпа што е можно поскоро. Возењето со речиси празен резервоар може да ја оштети вашата пумпа за гориво и да ги зголеми трошоците за поправка.
Колку може да издржи автомобилот

Растојанието што можете да го поминете откако ќе се вклучи светлото на резервоарот зависи од неколку фактори, вклучувајќи ја големината на резервоарот и моменталната потрошувачка на гориво на вашето возило. Во просек, можете да очекувате да возите уште 30 до 50 километри пред да останете без гориво.

Во врска со овој проблем, британскиот Compare The Market спроведе анализа на автомобилите и растојанието што секој модел може да го помине откако ќе се запали индикаторот за резерва.
Автомобили со поголема автономија во резерва:

Фолсваген пасат (120 километри)
Волво V40 (113 километри)
Форд Мондео (112 километри)
БМВ Серија 5 (109 километри)
Тојота Приус (107 километри)
Мерцедес Е-класа (103 километри)
Ауди Q5 (102 километри)
Ренџ ровер спорт (101 километар)
Автомобили со помала автономија во резерва:

БМВ M3 (51 километар)
Киа Пиканто (52 километри)
Фиат 500 (59 километри)
Мини Купер (60 километри)
Мицубиши аутландер (61 километар)
Јагуар XK (62 километри)
Цитроен C1 (62 километри)
Пежо 108 (63 километри)
Нисан Џук (65 километри)
Форд Фиеста (66 километри)

Доколку, пак, светлото на резервоарот се пали често, тоа може да укажува на проблем со потрошувачката на гориво или системот за гориво. Во тој случај, треба да посетите механичар. Паметното управување со горивото е клучно за одржување на безбедно и безбедно возење.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------