Home INFO Рецепт за новогодишен чоко куглоф

Рецепт за новогодишен чоко куглоф

реклама:G Natural

Состојки:

800гр брашно тип 400
200 гр. путер
200 гр. шеќер
3 јајца
2 банани
¼ прашок за пециво
100 мл. млеко
170 гр. чоколада за готвење
течна чоколада за декорација

Подготовка:

Изматете го путерот, па додадете го шеќерот, јајцата, испасираните банани, брашното и прашокот за пециво, млекото и ситно сецканата чоколада и матете се додека смесата не се соедини.

Смесата сипете ја во калап за куглоф и печете во загреана рерна на температура од 180 степени околу 45 минути. Проверете со чепкалка дали куглофот е печен.

Сервирајте го куглофот на чинија за сервирање и декорирајте со растопена чоколада.

Добар апетит!

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------