Home INFO Роботите хит во салоните за убавина (видео)

Роботите хит во салоните за убавина (видео)

реклама:G Natural

Роботите дефинитивно станаа хит и успешно влегоа во салоните заубавина, аблагодарение на нив бизнисот за убавина врти повеќе милијарди долари преку третманите за екстензии на трепки, маникир, па дури и фризури овозможувајки футуристичка промена.

Додека стартапот за роботика Luum се уште е во фаза на групно финансирање, тие почнаа да примаат клиенти во Оукленд, Калифорнија, за да ја тестираат нивната технологија за продолжување на трепките. Лора Почоп, која неодамна ја проба услугата, изјави дека е пријатно изненадена од искуството.
Еве како тоа функционира: Роботите нанесуваат екстензии на трепките за 30 минути или помалку – четвртина од времето што им треба на нивните човечки колеги. По нејзината средба со роботот, Почоп изјави за ДЕНЕС дека резултатите се прилично слични на она што таа го гледа кога човечко суштество ги нанесува трепките, но уживала колку е ефикасна машината.

„Толку е прецизен и мал… веднаш ми беше логично дека робот може да биде навистина добар во тоа“, истакна таа.
Според извршниот директор на Luum, Нејтан Хардинг, роботите користат пердувести, ултра деликатни прачки кои се дизајнирани да се отцепат за да спречат повреди доколку се случи нешто неочекувано. „Ако само кивате или нешто слично за време на сесијата и го набиете лицето кон овие прачки, тие едноставно паѓаат. “, објасни тој.

Услугата чини околу 160 долари за целосен сет на трепки и 85 долари за полнење, а Хардинг очекува Luum да се појави во одредени салони веќе оваа година.

Звучи прилично кул, но моравме да се запрашаме: што е со техничарите за трепки чии работни места се чини дека овие роботи ги елиминираат? Хардинг рече дека тие сè уште ќе бидат при рака да им помогнат на клиентите да изберат кои трепки ги сакаат и да ги надгледуваат машините. „Ја трансформираме индустријата за услуги за убавина давајќи им на артистите за трепки алатка која тие можат да ја користат за да ја зголемат својата продуктивност трипати и да ја направат многу побрзо, погламурозно искуство за клиентот“, рече тој.

Роботите исто така влегуваат во бизнисот со нокти со напредна технологија како што е „Миникир“ со часовник кој користи 3Д камери за цртање целосен сет на нокти за 10 минути (тоа е само 30-40 секунди по нокт!). Засега, робо-мани е достапно само во Сан Франциско и во Њујорк, а чини 8 долари за основна услуга и 10 долари ако сакате завршен слој.
Еве како функционира: Роботот користи мек кертриџ со пластичен врв за да ги фарба вашите нокти, а вие можете да ја извадите раката од машината во секој момент за време на сервисот.

Инженерите во Dyson во моментов експериментираат и со иновативна технологија за коса.
Програмираа роботи кои ја сушат и обликуваат косата но сеуште се во фаза на експериментална работа.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------