Home INFO Серијата Чернобил предизвика туристички бум

Серијата Чернобил предизвика туристички бум

реклама:G Natural

Чернобил,мини серијата од пет епизоди која се емитува на HBO и официјално е најдобро оценетата серија во историјата.

Успехот на серијата драстично го зголеми бројот на туристи кои сакаат да ја посетат електраната, но и градот на духови во близина на електраната, пишува агенцијата „Ројтерс“.

Една чернобилска туристичка агенција бележи пораст од 40 проценти во резервациите од почетокот на серијата.

Мини серијата прикажува што се случило по експлозијата, операцијата за чистење на подрачјето и истрагата за несреќата во Чернобил.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------