Home INFO Слушањето на оваа стара песна го намалува крвниот притисок и го штити...

Слушањето на оваа стара песна го намалува крвниот притисок и го штити срцето

реклама:G Natural

Нотите од третата ставка на Бетовеновата 9-та симфонија толку е смирувачка што го намалува крвниот притисок, а со тоа го штити срцето од разни болести, откриле научниците од британскиот Универзитет Оксфорд.

Се што треба да направите е да одвоите малку време за себе, да ги затворите очите и да ја пуштите оваа мелодија која е стара над 190 години.

Тие кои ја слушале велат дека веднаш почуствувале опуштање.

Слушнете колку е совршена:

Иако тврдењата на научниците не се докажани, се упатува на тоа дека музиката која опушта, автоматски го смирува човекот и го намалува бројот на отчукувањата на срцето.

Само за споредба, истражувањето покажало дека слушањето на „Red Hot Chili Peppers“ го зголемува бројот на отчукувањето на срцето.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------