Home INFO Со петнаесет минути тресење од студ губите калории еднакви на еден час...

Со петнаесет минути тресење од студ губите калории еднакви на еден час вежбање

реклама:G Natural

Доколку не сакате да посетувате теретана и на тој начин да се ослободувате полека од вишокот килограми, ако ви се допаѓа студот искористете ги овие ладни утра за „тресење“.

Ново истражување покажало дека тресењето од студ може да делува на губење на килограми, како и вежбањето.

Во текот на тресењето, како и при вежбањето, се произведуваат хормони кои стимулираат создавање на т.н. „кафени масти“, кои се добри за согорување на калориите.

Порано се мислело дека вакви масти имаа само бебињата, но научниците ги откриле и кај возрасните, односно оние кои ги имаат повеќе, се послаби.

Околу 50 грама кафена маст, може да согорат 300 калории дневно.

Откриено е дека за 10 до 15 минути тресење, поттикнува исто ниво на слабеење како и еден час вежбање. Токму тие хормони го активираат кафените масти, добрите маснотии во телото со кои се поттикнува согорувањето на калориите.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------