Home INFO Ви падна шеќерот? Направете си превкусни рум плочки

Ви падна шеќерот? Направете си превкусни рум плочки

реклама:G Natural

Состојки:

125 гр маргарин
100 гр шеќер во прав
300 гр мелени бисквити
125 гр маргарин
50 гр мелени ореви
200 гр црна чоколада

Подготовка:

Измиксирајте го маргаринот заедно со шеќерот во прав. Додадете ги мелената бисквити и оревите. Се заедно се миксира и се додава прво сокот, а потоа рум. Се остава 30 минути во фрижидер да се олади смесата, па се прават долги валјаци со дебелина од 1см. Се сечат од 5см должина.

Се ставаат во фрижидер на 2 – 3 часа и се става глазура од црно чоколадо кое е истопено на пареа.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------