Home INFO Знаевте ли дека очилата за сонце имаат рок на траење?

Знаевте ли дека очилата за сонце имаат рок на траење?

реклама:G Natural

Научници од бразилски универзитет открија дека очилата за сонце имаат рок на траење.

Имено, како што стои во резултатот од истражувањето, поради сончевото влијание, очилата, поточно стаклото го губи својството на заштита од ултравиолетови зраци и тоа е штетно за самите очи.

Затоа, очилата треба да се менуваат секои две години.

Доколку користите некој поквалитетен бренд, доволно е само да ги замените леќите.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------