Home INFO Зошто ве боли главата!

Зошто ве боли главата!

реклама:G Natural

Главоболката знае да се појави од нигде никаде – а народски се вели ме заболе глава од ништо – но не е сосема така.

Она што го јадеме има големо влијание дали ќе ве боли глава или не. Некои намирници како црвеното грозје, чадени кашкавали или црното вино се позврзани со главоболката и мигрената.

Виновникот е Тирамин – дериват на природни аминокиселини кој се создава по распаѓањето на протеините. Кај чуствивтелните луѓе на тој молекул, тирамин предизвикува покачување на крвниот притисок, а тој пак предизвикува главоболка.

Симптоми дека не поднесувате тирамин се осип, мигрена и алергиски реакции, а истражувањата покажале дека во 20 насто случаи на мигрена – таа е предизвикана поради нетолеранцијата на тирамин.

Во тој случај избегнувајте да јадете намирници кои содржат тирамин, а храна која може да ви помогне е онаа која содржи сумпор – како белиот лук, кромид и брокула.

Еве што содржи тирмин.

  • Ферментирани сирења
  • Црно грозје
  • Пиво
  • Чоколадо
  • Агруми
  • Кисела зелка
  • Соја сос
  • Црвено вино
  • Квасец
  • Авокадо
РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------