Home INFO APPLE ПРЕГОВАРА СО GOOGLE идните Ајфони да бидат со генеративна вештачка интелигенција...

APPLE ПРЕГОВАРА СО GOOGLE идните Ајфони да бидат со генеративна вештачка интелигенција Gemini

реклама:Велигден со Стаф

Ејпл наводно е во преговори со Гугл за да му дозволи на производителот на iPhone лиценца и да го изгради својот мотор за вештачка интелигенција Gemini во iPhone, според извештајот на Bloomberg.

Gemini е пакет на генеративни алатки за вештачка интелигенција на Google, кои се движат од чет-ботови до асистенти за кодирање.

Блумберг, цитирајќи луѓе запознаени со ова прашање, рече дека двата технолошки гиганти се „во активни преговори“ за Gemini да напојува одредени нови функции што треба да бидат објавени на софтверот на iPhone подоцна во текот на годината.

Apple би можел да го лансира iOS 18 – неговиот најнов оперативен систем за iPhone – на својата светска конференција за програмери во јуни.

Ако договорот меѓу Apple и Google се реализира, тој ќе се заснова на партнерството за пребарување на двете компании. Со години, Google на Alphabet Inc. му плаќаше на Apple милијарди долари годишно за да го направи неговиот пребарувач стандардна опција во веб-прелистувачот Safari на iPhone и други уреди. Двете страни не одлучија за условите или брендирањето на договорот за вештачка интелигенција или не финализираа како ќе се спроведе, велат луѓето.

Договорот ќе му даде на Gemini клучна предност со милијарди потенцијални корисници. Но, тоа, исто така, може да биде знак дека Apple не е толку далеку со напорите за вештачка интелигенција како што некои можеби се надеваа – и се заканува да привлече дополнителна антимонополска контрола на двете компании.

Apple, исто така, неодамна имаше дискусии со OpenAI и размислуваше да го користи својот модел, според луѓето цитирани од Блумберг. Сепак, во извештајот се вели дека „двете страни не одлучиле за условите или брендирањето на договор за вештачка интелигенција или финализирале како ќе се имплементира“.

Договорот со Apple ќе биде партнерство со највисок профил на Google за Gemini досега и може да биде голем благодет за напорите на компанијата за вештачка интелигенција. Apple има повеќе од 2 милијарди уреди во активна употреба кои потенцијално би можеле да станат дом на Google Gemini подоцна оваа година.

Во јануари, Samsung Electronics Co. промовираше нови паметни телефони со карактеристики на вештачка интелигенција напојувани од Gemini.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------