Home INFO Бидете внимателни! Ова се четирите најопасни плажи во Грција!

Бидете внимателни! Ова се четирите најопасни плажи во Грција!

реклама:Лето во Банско

Секоја година во екот на туристичката сезона, се отвара прашањето дали сите плажи се безбедни за пливање.

Брановите се природен феномен на море и додека некои уживаат во нив, други се плашат од нив со причина.

Никогаш не смееме да ја потценуваме моќта на природата и мораме да можеме да ги разликуваме безопасните од оние кои можат сериозно да не повредат во моментот на невнимание, па дури и да доведат до најлош исход.

Надлежните постојано предупредуваат да се почитуваат препораките на спасувачите. Секогаш имајте на ум, дека децата во вода не треба да се занемаруваат ниту за момент, но многумина мислат дека ништо лошо нема да им се случи, дека се искусни пливачи и дека се безбедни.

Српски Курир открива кои се најопасните плажи во Грција, каде брановите се големи, а морските струи силни и претставуваат опасност за туристите.

Плажите во Грција каде брановите се најсилни се:

Рајска плажа, Тасос

Сарти, Ситонија

Порто Кацики, Лефкада

Миртос, Кефалонија

Туристите често знаат да се опуштат и брановите да ги доживуваат како атракција, па за жал често се случуваат несреќи.

-Здраво, би сакал да споделам нешто со вас. Вчера на плажата Порто Кацики овде во Лефкада, каде што бев со девојка ми, поради големи бранови и мое невнимание, во дел од секунда бранот ме покри и ме здроби толку многу што мислев дека ќе ми ги скрши кичмата и вратот! – објави на социјалните мрежи еден турист.

По некое чудо и чиста среќа што немаше многу големи камења на дното, поминав само со расекотина на челото што морав да одам да ја средам во болницата во Лефкада. Кога стигнав во болницата, наидов на повеќе наши граѓани кои исто така имаа разни повреди од вчерашните големи бранови овде на островот!

Соња А. напишала за островот Лихадониси на островот Евија,:

“На Евија има се повеќе туристи. Предупредување до оние кои ги посетуваат вулканските острови – Лихадониси. Има добро уредена и најпосетувана плажа каде што нема бранови и морето е плитко. Но на 20 метри од брегот таму се опасни струи што ве влечат од брегот.„И покрај предупредувањата што туристите ги добиваат кога ги превезуваат со брод до островот, има редовна сцена каде што момците од кафуле трчаат до брод за да им пријдат на избезумените капачи и да ги спасат.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------