Home INFO Дали е штетно носењето на волнена капа?

Дали е штетно носењето на волнена капа?

реклама:G Natural

Еден од најтоплите материјали за носење за време на студено време е волната, а при ниски температури е важно сите делови од телото, вклучително и главата, да се топли со носење капа.

Додека волнената капа може да ви ја загрее главата, може да предизвика опаѓање на косата, пишува Express.co.uk.

Сем Клинкир, извршен директор на Este Medical Group и експерт за кожа и коса, тврди дека изборот на погрешен материјал за капа може да ја оштети вашата коса. Тој рече: „Волната е популарен избор за зимска облека бидејќи е одличен природен изолатор за задржување на топлината и е исто така материјал што дише за да се спречи прегревање. Но, зимата е време кога нашата коса е особено ранлива на оштетување, а изборот на погрешен материјал за топли капи може да биде штетен“.

„Студениот воздух може да ја исцица природната влага од нашата коса, оставајќи ја сува и кршлива и склона кон расцепени врвови и кршење. Носењето волнена капа на ладно време може да доведе до кршење на косата. Волната и другите суви ткаенини можат да го влошат овој ефект, исто така, извлекувајќи ја влагата и природните масла од нашата коса и скалп“, објасни Клинкир.

Влагата е клучна за одржување на здрава коса, помагајќи да се заштити од надворешни фактори како што е времето. Телото го одржува нивото на влага во косата користејќи масна супстанција наречена себум.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------