Home INFO Дали треба да ја испереме гардеробата кога ќе ја купиме?

Дали треба да ја испереме гардеробата кога ќе ја купиме?

реклама:G Natural

Новиот фустан никогаш нема да изгледа така ново како кога ќе го купите, кошулата никогаш нема да има така добро прицврстено копче, а фустанот така силна боја.

Дали, сепак е неопходно да ја испереме тукушто купената гардероба пред да ја облечеме?

Одговорот всушност зависи од вас, зависи од тоа колку сте плашливи и гадливи.

Но, според мислењето на дерматологот и професор Доналд Белсито, кој работи на Универзитетот во Колумбија, новата гардероба не е доволно чиста за веднаш да ја носиме.

Белсито, кој дал изјава за „The Wall Street Journal“ објаснува дека формалдехидод, фабричката боја и останатите хемикалии можат да предизвикаат одредени алергиски реакции, но, секако, не се сериозна закана за здравјето.

– На овој начин можат да се пренесат и некои кожни болести, лишаи и габички, затоа што вие всушност не знаете колку луѓе пред вас го пробале тој фустан кој сте го купиле, истакнува др Белсито.

Според неговото мислење, кабината не е единственото место каде луѓето доаѓаат во контакт со гардеробата, тука се и фабричките и текстилните работници кои учествуваат во нејзината изработка.

Белсито вели дека и тој сам најпрво ја пере новата гардероба пред да ја облече. Понекогаш и два пати.

– Кога се работи за хигиената ова навистина би требало сите да го прават. Како дерматолог досега се сретнав со разни случаи и множам да ви кажам дека не би баш ризикувал, изјавил тој.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------