Home INFO Дали знаете зошто служи малиот џеб на фармерките

Дали знаете зошто служи малиот џеб на фармерките

реклама:Велигден со Стаф

Сигурно многу пати досега, додека ги носите вашите омилени фармерки, сте се запрашале за што служи малиот џеб од предната страна.

Одговорот потекнува од 19-век кога креаторот Леви Штраус одлучил да додаде мал џеб кај стандардните фармерки.

Причината за тоа било што во текот на златната грозница, џебните часовници се носеле во елеците, па луѓето така ги оштетувале и ги губеле.

Затоа, Штраус одлучил да направи џеб кој денеска служи само за украс.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------