Home INFO Еве како настанала кратката фризура на принцезата Дијана

Еве како настанала кратката фризура на принцезата Дијана

реклама:G Natural

Британците сеуште го памтат моментот кога принцезата Дијана во 1991-та година смело ја скрати својата коса и му се претстави на светот со нова кратка фризура, а за тоа бил виновен фризерот Сем Мекнајт.

„Фотографијата на Дијана во бела балска тоалета настана кога работев со францускиот фотограф Патрик Демаршелие. Тие ми кажаа дека ќе снимаме некој којшто е многу важен, за Vogue, а јас само помислив дека тоа би можело да биде Маргарет Тачер, но тогаш на снимањето влезе принцезата Дијана. Тогаш лажирав кратка фризура со помош на шноли, со што нејзината полудолга коса ја сокрив под тијарата“, раскажал Сем за Daily Mail.

#diana in @britishvogue editor #annaharvey hair by @sammcknight1 makeup by @marygreenwell

A photo posted by Patrick Demarchelier (@patrickdemarchelier) on

„Недолго потоа таа ме запраша, “Што би направил со мојата коса кога би ти дала одврзани раце?”. Се чувствував храбро, па одговорив: “Би отсекол сè”. Таа уште веднаш беше уверена дека тоа е добар чекор. “Ајде да го направиме тоа”, кажа таа. И јас и ја скратив косата уште веднаш, во тој момент. И не ни помислував на тоа што се би можело потоа да се случи“, раскажал Сем.

Новата фризура на принцезата Дијана станала главна вест на насловните страници, а новинарите со недели кампирале пред домот на родителите на Сем во надеж дека ќе добијат некаква изјава.

„Можевте да ја видите насекаде, тоа беше вистински одговор на големите фризури од 80-те години, со делумно спортски и делумно андроген изглед, но токму поради принцезата Дијана, сите ја доживуваа женствено“, опишува фризерот којшто со принцезата работел сè до нејзината прерана смрт, во 1997-та година.

#PrincessDiana on her December 1991 #Vogue cover with hair styled by @SamMcKnight1 @SHOWstudio here – on the second day of our Instagram takeover, scheduled to coincide with #hairbysammcknight (which focuses in part on McKnight’s friendship with the late Princess Diana). Online, we have a series called ’Transformative’, which features interviews with stylists, make-up artists and hairdressers. @SamMcKnight1 features heavily in the series, opening up about some of the most famous images he’s worked on. In this instalment of our series, McKnight recalls how these pictures (shot by Patrick Demarchelier) were a private commission but turned out so well that Vogue had to have them. 'It was a little bit inspired by Linda Evangelista,' he reveals.

A photo posted by Somerset House (@somersethouselondon) on

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------