Home INFO Еве кога Хрватска и Мароко играат за третото место

Еве кога Хрватска и Мароко играат за третото место

реклама:Лето во Банско

ФРАНЦИЈА се пласираше во финалето на Светското првенство со победа против Мароко со 2:0. Стрелци на головите беа Тео Ернандез и Коло Муани.

Французите во финалето во недела од 16 часот ќе играат против Аргентина, додека Мароканците во сабота од 16 часот ќе играат против Хрватска во мечот за третото место.

Хрватска и Мароко веќе играа во групата во првото коло од групната фаза. Хрватска беше фаворит на тој натпревар, но заврши нерешено без голови. Мароканците беа без важни играчи на натпреварот против Франција. Капитенот Саис, стандардниот стопер Агуерд и брилијантниот лев бек Мазрауи се под знак прашалник за настапот против Хрватска.

Во тимот на Златко Далиќ во средата не тренираа многу важните играчи Марсело Брозовиќ и Јошко Гвардиол. Мароко е најголемата сензација на овој Мундијал. Тие станаа првата репрезентација од Африка која стигна до полуфиналето на Светското првенство, исфрлајќи ги Шпанија и Португалија. Но, Хрватска го исфрли првиот фаворит на натпреварувањето – Бразил.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------