Home INFO Figure објави импресивно видео од хуманоидниот робот „Figure 01“

Figure објави импресивно видео од хуманоидниот робот „Figure 01“

реклама:G Natural

Старт-ап компанијата за роботика Figure напојуван со вештачка интелигенција деновиве го претстави својот прв робот, кој веднаш воодушеви со своите способности.

Нејзиниот бот Figure 01 беше обучуван од моделот на OpenAI, овозможувајќи му истовремено да ги извршува обврските. Што е уште поважно, може да комуницира со луѓето додека врши задачи, што ги прави малку попрактични од претходните ботови.

Figure објави импресивно видео од хуманоидниот робот Figure 01. Рoботот е висок 170 цм и тежок 60 kg, со неверојатен потенцијал. Може да носи до 44 килограми и да се движи со брзина од 1,2 метри во секунда.

Извршниот директор Брет Адкок објасни на X дека „вградените камери на Figure се внесуваат во голем модел на јазик за вид (VLM) обучен од OpenAI“.

VentureBeat рече дека компанијата не прецизирала дали VLM е верзија на GPT-4, најновиот голем јазичен модел на OpenAI или сосема поинаков.

Неговата компанија објави и демонстративно видео на YouTube. Се одликува со човек во интеракција со роботот Figure 01.

Од компанијата Figure велат дека тие го замислуваат свет во кој милијарди роботи слични на луѓе помагаат на работните места и домовите. Нивната цел е да се справат со задачи кои луѓето можеби не сакаат да ги извршуваат поради недостиг на достапни работници.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------