Home INFO Ги запрепасти фановите: Ретро видео од Здравко Чолиќ

Ги запрепасти фановите: Ретро видео од Здравко Чолиќ

реклама:G Natural

Здравко Чолиќ е актуелен со својата нова песна “Сто дукати” која ја објави на 8 ми март, меѓународниот ден на жената.

Тој е едно од најпознатите музички имиња на Балканот, но дали знаете дека тој се обидел да направи интернационална кариера?

Здравко помеѓу 1974-та и 1978-ма година објавил неколку песни на англиски и германски јазик, а имал потпишано неколку договори со странски издавачки куќи.

Со оглед на тоа што неговото име било тешко да се изговори, тој имал свое уметничко име кое било Дравчо.

Неговите синглови на англиски се „Madre Mira“ и „Light Me“, додека на германски ги снимил песните „Rock ‘n’ Roll Himmel“ и „Alles was Ich Hab“.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------