Home INFO Горан Бреговиќ: Мојот кокаин беше фактуриран во „Југотон” како „цвеќиња и слатки“

Горан Бреговиќ: Мојот кокаин беше фактуриран во „Југотон” како „цвеќиња и слатки“

реклама:G Natural

Што се однесува до дрогата и рокенролот несомненео е дека се поврзани барем во голем дел од случаите низ светската музичка индустрија, но не само низ светот туку и на балканот.

Во едно интервју дадено неодамна на Горан Бреговиќ за „Недељник“ тој покрај другото навраќајки се на младоста во времето на „Бјело дугме“, додал дека прв контакт со дрогата ја имал на 18 години во Италија и тоа платена со државни пари:

-Кога дискографската куќа “Југотон” ја купи приватник, која ги издаваше албумите на „Бјело дугме“, одеднаш се влезе во документациите и се најде во сметките на групата од Лондон во големи суми под името “цвеќиња и слатки”.

Мојот кокаин беше фактуриран во “Југотон” како “цвеќиња и слатки” – изјави Брега и додаде:

– Имав проблеми со дрога веќе на возраст од 18 години. Мајка ми го забележа ова и морав да и ветам дека повеќе нема да свирам.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------