Home INFO Хит во светот веќе 2 децении: диетата со зелка може да стопи...

Хит во светот веќе 2 децении: диетата со зелка може да стопи до 5 кг за 7 дена!

реклама:G Natural

Диетата со зелка е една од здравите диети, со малку маснотии и калории, и ви овозможува да изгубите до 5 килограми за 7 дена. Оние кои се придржувале до оваа диета, велат дека дава одлични резултати, па затоа не е изненадувачки што е хит низ целиот свет веќе 2 децении.

Најважниот оброк во текот на денот е нискокалорична супа од зелка, која го поттикнува брзото согорување на маснотиите.

Додека се придржувате кон оваа диета, дозволено е да се зема друга храна со помалку калории, додека е потребно да се елиминираат шеќерот и храната како што се печени компири, банани и слично во првите 3 дена.

Значи, главниот оброк е супа од зелка и се прави како што следува:

Исецкајте зеленчук, вклучувајќи моркови, зелени пиперки, кромид, домати, печурки, зелка и целер во коцки.

Ставете кромид и малку масло и оставете да врие неколку минути. Потоа додадете сецкан зеленчук.

Во сад додадете 6-7 чаши вода и оставете да зоврие. Намалете ја температурата на средна температура и оставете зеленчук да се зготви. Гответе додека зеленчукот не стане мек, 30-45 мин.

Можете да додадете сол и бибер по желба.

Вака изгледа 7-дневниот план на исхрана:

Првиот ден

Супа од зелка и овошје по ваш избор, само бананите не се дозволени. Пијте многу течности, а се препорачуваат вода, незасладен чај или црно кафе.

Втор ден

Супа и зеленчук, количината не е ограничена, важно е да не чувствувате глад. Јадете зелен зеленчук и избегнувајте пченка, грашок и други мешунки.

Можете да печете компири за вечера. Забрането е да се јаде овошје на овој ден.

Трет ден

Со супа од зелка, можете да комбинирате овошје и зеленчук по ваш избор, но не и храна што содржи многу јаглени хидрати (на пр. Компири).

Четврти ден

Покрај супа од зелка, можете да јадете најмногу четири банани, и да конзумирате обезмастено млеко во неограничени количини.

Петти ден

Супа од зелка е задолжителна, а дозволен е еден оброк од 300-500 грама посно пилешко или говедско и доматно салата (максимум шест домати).

Во текот на денот, треба да пиете 1,5 до два литра вода, што ќе го подобри испуштањето на вишокот киселина од телото.

Шести ден

Барем една порција супа од зелка, посно пилешко или говедско месо и многу зеленчук. Не е дозволено да се јаде компир на шестиот ден.

Седми ден

На последниот ден, диетата со супа од зелка е задолжителна, а гладот ​​можете да го задоволите со делови од интегрален ориз и зеленчук. Дозволено е да се пие незасладен овошен сок.

Забелешка: Препорачливо е да се одржува оваа диета 7 дена, по што е потребно да се направи пауза од најмалку 2 дена.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------