Home INFO И Дизни ја бојкотира Русија

И Дизни ја бојкотира Русија

реклама:G Natural

Дизни, Барнер Брос и Сони – најпознатите филмски студија во Холивуд, најавија прекинување на кино проекциите во Русија, како одговор на нападот на Москва врз Украина.

Волт Дизни соопшти дека ги прекинува кинопроекциите во Русија, и тоа, новото издание на анимираниот филм „Reddened“, а Варнер Медиа ќе го одложи овонеделното прикажување на „Batman“ во Русија.

„Ќе ги носиме идните деловни одлуки врз основа на развојот на ситуацијата. Во меѓувреме, имајќи ги предвид размерите на новата бегалска криза, работиме со нашите партнери од невладините организации за да обезбедиме итна помош и друга хуманитарна помош“, се истакнува во соопштението на Дизни.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------