Home INFO Инфлуенсерка направена од вештачка интелигенција ќе стане водителка на шпанска национална...

Инфлуенсерка направена од вештачка интелигенција ќе стане водителка на шпанска национална телевизија (видео)

реклама:G Natural

Со кафена коса, насмевка што ги краде срцата и ултра згодан фигура, инфлуенсерката од вештачка интелигенција штотуку беше ангажирана како прв не-човечки водител на шоуто „Преживеан“ во Шпанија.

„Многу сум возбудена што можам да објавам дека сум новиот виртуелен презентер на „Супер тајни со Алба Ренаи“, дел полн со емоции, мистерии и ексклузивна содржина што ќе направи да се чувствувате како да сте на островот со натпреварувачите. “ им објави таа на нејзините над 11.000 фанови на „Инстаграм“.

Renai – дигитална замисла на „Be a Lion“, подружница на најголемата шпанска телевизиска компанија, „Mediaset España“ – е само една од најновите компјутеризирани водителки кои што допрва ќе влезат во бизнисот.

„Човечкиот талент е незаменлив, а ние немаме намера да го сториме тоа“, објасни Луис Мовила, директор на „Be a Lion“.
„Таа не е дојдена никому да му одземе работа. Таа не дојде да ги замени новинарите или комуникаторите, кои се незаменливи и имаат вредност и човечка врска што никогаш нема да се постигне, барем во времето во кое живееме, со ваков проект“, додаде тој.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------