Home INFO Кајли Џенер бесна на магазинот Форбс, ја тргнаа од листата милијардери

Кајли Џенер бесна на магазинот Форбс, ја тргнаа од листата милијардери

реклама:G Natural

Светскиот магазин Форбс ја отстрани Кајли Џенер од листата на милијардери по скандалот дека таа и нејзиното семејство лажеле за недвижнините и сумите кои ги поседува.

Престижниот магазин „Форбс“, кој минатата година на својата насловна страница ја прогласи Кајли Џенер за најмлада милијардерка, тврди дека таа повеќе не ја заслужува титулата, но Џенер возвраќа.

Својата сторија, објавена во петокот, „Форбс“ ја темели на финансиски документи откако реалити ѕвездата и магнат за козметика продаде мнозински удел во нејзината компанија. Новинарите на Форбс истражувале и откриле дека богатството на најмладата Кардашиан е намерно пренадуено.

Таа продаде 51% од нејзината компанија “Кајли козметикс“ на конгломератот „Коти“ во договор вреден 1,2 милијарди американски долари на почетокот на оваа година.

„Бизнисот на Кајли е значително помал и помалку профитабилен, отколку што семејството со години ги наведува козметичката индустрија и медиумите, вклучително и Форбс, да веруваат“, се вели во статијата. „Форбс сега смета дека Кајли Џенер, дури и откако инкасира околу 340 милиони долари по данок на добивка од продажба, не е милијардер“.

Џенер одговори со низа твитови: „Мислев дека ова е реномиранo списание… сега гледам неточни изјави и непоткрепени претпоставки. Никогаш не сум барала никаква титула.“

Подоцна таа твитна: „Но, добро, благословена сум на мои години, имам убава ќерка и успешна работа и се чувствувам совршено добро. Можам да наведам список од 100 работи што се поважни во моментов отколку утврдување колку пари имам.“

Нејзиниот бизнис и популарноста на социјалните мрежи направија Кајли да отскокнува во премногу позната фамилија инфлуенсери. Таа е сестра на Кендал Џенер и полусестра на Ким, Клое и Корни Кардашиан.

Во март 2019, „Форбс“ на насловна страница објави дека 21-годишната Кајли Џенер е најмлада милијардерка која сама го стекнала своето богатството.

Но во петокот, „Форбс“ ѝ ја симна круната со сосема поинаков наслов „Внатре во мрежата од лаги на Кајли Џенер – и зошто таа веќе не е милијардерка“.

„Глобалната криза со коронавирусот и нејзиниот ефект врз индустријата за козметика можеби ја намали нето вредноста на Кајли Џенер. Но, нејзиниот бизнис никогаш не бил толку голем. Фамилијата Џенерови секоја година лажат за нивниот бизнис уште од 2016 година – вклучувајќи даночни пријави и повраток на данок со лажни бројки – за да помогнат во проценката на Форбс за нивната заработка и нето вредност.“

Списанието вели дека не може да докаже дека документите биле фалсификувани.

Адвокатот на Џенер рече дека сторијата „е полна со целосни лаги“.

„Обвинувањата на Форбс дека Кајли и нејзиниот сметководител фалсификувале даночни пријави се недвосмислено лажни и ние бараме Форбс веднаш и јавно да ги повлече таквите тврдења,“ рече адвокатот Мајкл Камп. „Не би очекувале вакво нешто ниту од супрмаркет таблоид, а уште помалку од Форбс.“

Портпаролот на „Форбс“, Метју Хачисон, веднаш излезе со реакција во која вели дека магазинот започнал екстензивно истражување откако ново-поднесените документи откриле големи разлики и несовпаѓање помеѓу информациите што приватно биле доставени до новинарите и информациите што јавно им биле дадени на акционерите. Нашите новинари ги забележаа неточностите и со месеци ги откриваа фактите. Ние го охрабруваме нејзиниот адвокат повторно да ја прочита статијата“.

Кавгата помеѓу Џенер и Форбс се прелеа на Вол Стрит, каде вредноста на акциите на конгломератот „Коти“ (Coty Inc.) со седиште во Њујорк се намали за повеќе од 13% во петокот.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------