Home ШОУ БИЗз Extra Exclusive Каде ли ќе се сели Евровизија?! Во Украина сепак не е безбедно

Каде ли ќе се сели Евровизија?! Во Украина сепак не е безбедно

реклама:Лето во Банско

По победата на украинскиот бенд „Калуш оркестра“на последното издание на Евровизија следната година сите најави дека оваа музичка манифеставија ќе се случи во Украина.

Но заради војната која што сеуште трае и безбедноста која е на најниско ниво сепак организаторот размислува земјата домаќин да биде променета.

Во официјалното соопштение, ЕБУ откри дека преговараат со „Би-би-си“ за Обединетото Кралство да ја преземе улогата на земја домаќин следната година.

„По победата на Изборот за песна на Евровизија (ESC) во мај, EBU ги истражи можностите да биде домаќин на натпреварот следната година со украинската национална телевизија UA: PBC, која беше домаќин на настаните во 2017 и 2005 година.“

„Стана позната традиција победникот на Евровизија да биде домаќин на натпреварот следната година, обезбедувајќи одредени критериуми кои вклучуваат обезбедување на одржливост на организацијата на настаните и безбедност на сите учесници.“

„Со оглед на тековната војна, ЕБУ, во соработка со експерти, спроведе целосна оценка за изводливост и безбедност. Изборот за песна на Евровизија е една од најкомплексните ТВ-продукции во светот, со илјадници луѓе кои работат и присуствуваат на настанот и потребни се 12 месеци подготовка.“

„По објективна анализа, Референтната група на ЕСС и Управниот одбор со длабоко жалење заклучија дека, со оглед на моменталните околности, безбедносните и оперативните гаранции што ги бара ТВ-станицата за домаќин, организирање и производство на Евровизија според правилата, украинската телевизија моментално не може да го организира настанот.“

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------