Home INFO КАМБЕК НА БИТКОИНОТ: Најпопуларното крипто ги поврати сите свои загуби откако пропадна...

КАМБЕК НА БИТКОИНОТ: Најпопуларното крипто ги поврати сите свои загуби откако пропадна FTX

реклама:Лето во Банско

Биткоинот се одржува стабилно над 21.000 долари во последните два дена, со што се враќа над цената што беше кога крипто берзата на Сем Банкмен-Фрид, FTX, го започна својот слајд кон банкрот. Од понеделникот, биткоинот во голема мера се одржува стабилно над неговата цена од 2 ноември од 20.283 долари.

Цената на биткоинот скокна за повеќе од 22% во последните седум дена, покажуваат податоците на CoinMarketCap. Биткоинот падна за истата сума за помалку од еден ден, помеѓу 7 и 8 ноември, додека инвеститорите се мачеа да го проценат влијанието на потенцијалниот колапс на FTX и веројатноста за финансиска помош за FTX поддржана од Binance. Неколку пати во следните недели падна под 16.000 долари.

CoinDesk првпат извести за неправилности во сестринскиот хеџ фонд на FTX, Alameda Research, на 2 ноември. Криптовалути во вредност од милијарди долари почнаа да течат од FTX за неколку дена. Потенцијалниот договор за спас со Binance на ChangPeng Zhao се распадна на 8 ноември, а FTX и Alameda прогласија банкрот на 11 ноември. Во тој период, биткоинот, долго време најистакната и добро капитализирана криптовалута, стана причина за загриженост на инвеститорите.

Зголемената цена доаѓа во време на длабока неизвесност за пошироката индустрија. Во четвртокот, Комисијата за хартии од вредност обвини две крипто компании, Genesis Trading и Gemini, за нудење и продажба на нерегистрирани хартии од вредност.

Повеќекратни кругови на отпуштања ги погодија крипто берзите, вклучувајќи ги Coinbase и Crypto.com.

Според податоците на CoinMarketCap, биткоинот имаше перманентен раст што ги надминува придобивките од другите криптовалути. Во последните седум дена, етер
доби над 18%. Цените на токен за размена на Binance, BNB и Рипл
се зголемија за 10% и над 11%, соодветно.

Но, посебно изненадување претставува етер конкурентот солана, кој бележи пораст на нејзината цена за над 44% во последните седум дена, делумно поттикната од создавањето на незаменлив токен базиран на кучиња, Бонк Ину, на блокчејнот на солана.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------