Home INFO Која е најсреќната земја во Европа!?

Која е најсреќната земја во Европа!?

реклама:G Natural

Според годишниот извештај на Евростат, откриено е која земја има највисоко ниво на среќа во Европа!

Поточно, според годишната студија на Евростат, која се базира на анкети спроведени во сите европски земји, Австрија го зазема првото место и ја освојува титулата „Најсреќна земја во Европа“. Бројките покажуваат дека земјата има оценето 7,9/10 за „показателите за квалитет на животот“.

По Австрија, следат Полска, Финска и Романија со оценка 7,7/10 – и покрај тешките економски услови во некои од нив – додека Бугарија е последна на листата, со оценка (5,6) во индексот на целокупното задоволство од животот. .
На крајот на листата е и Германија, која имаше процент од 7,1 во 2021 година а 6,5 денес.

Како што забележува „Индипендент“, падот би можел да се должи на војната во Украина, која директно ја погоди, барем финансиски. А кај сме ние? Очигледно не забравиле…

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------