Home INFO Кобен фудбалски меч: Сите 40.000 луѓе кои биле на натпреварот Аталанта –...

Кобен фудбалски меч: Сите 40.000 луѓе кои биле на натпреварот Аталанта – Валенсија се заразени со Ковид-19

реклама:Велигден со Стаф

Градоначалникот на Бергамо, Џорџо Гори, соопшти дека сите 40.000 навивачи кои присуствувале на фудбалскиот натпревар Аталанта – Валенција, што се одржа на 19 февруари во Милано се заразени со новиот коронавирус.

– Во тоа време не знаевме што се случува. Првиот пациент во Италија беше на 23 февруари. Ако вирусот циркулираше, тогаш 40.000 навивачи на стадионот Сан Сиро биле инфицирани. Никој не знаеше дека вирусот е помеѓу нас. Голем број го гледаа натпреварот во групи и маше многу контакти помеѓу нив. Вирусот се пренесува од еден на друго, посочи Гори.

Бергамо, од каде е фудбалскиот клуб Аталанта е најтешко погодениот италијански град од новиот коронавирус.

Фудбалскиот клуб Валенсија на 16 март потврди дека 35 проценти од екипата биле позитивни на Ковид-19.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------