Home INFO Корона експлозија во омилените дестинации во Грција, ситуацијата допрва ќе се влошува

Корона експлозија во омилените дестинации во Грција, ситуацијата допрва ќе се влошува

реклама:G Natural

Короната на голема врата се врати во Грција, а најзагрозени се токму местата кои се омилени македонските туристи.

Дневниот биланс на заразени изнесува околу 18 000 лица, а најлоша е ситуацијата на Халкидики, Крф и Олмипискиот регион.

Грчкото министерство за здравство предвидува дека ситуацијата допрва ќе се влошува. Поради ова повторно се разгледува предлогот за задолжително носење на заштитни маски во затворени простории.

Експертите апелираат туристите кои се во Грција добро да се заштитат и да носат маска кога се во затворен простор, бидејки токму туристичките места се спицентарот на заразата во Грција.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------